Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Gaudeamus Igitur – Rok Akademicki 2023/2024 rozpoczęty

Oficjalna Inauguracja rozpoczęła się 7 października o godz. 12.00 w Auditorium Maximum w głównej siedzibie Uczelni przy ul. Toruńskiej 55-57. Uroczystość transmitowana była na żywo przez uczelnianą telewizję. Była to pierwsza inauguracja z nowym sztandarem Akademii Kujawsko-Pomorskiej, nadanym przez Założycieli Uczelni. Poświęcenie Sztandaru, którego dokonał Jego Ekscelencja ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk – Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej, odbyło się 7 października  o godz. 11.30.

     Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Prezydenta Akademii Kujawsko-Pomorskiej Romana Czakowskiego, który przywitał zaproszonych gości. Następnie wysłuchaliśmy przemówienia inauguracyjnego JM Rektor, prof. AKP, dr Heleny Czakowskiej. „ (…) Dzisiejsza  inauguracja dla naszej społeczności jest szczególna, ponieważ po raz pierwszy rok akademicki inauguruje nie Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, a Akademia Kujawsko-Pomorska. (…)  Jesteśmy zgromadzeniem naukowców, pracowników i studentów, których rzetelna i ciężka praca doprowadziła nas do tego miejsca. Do sukcesu prowadzi wiele  dróg, nam wspólnie udało się wybrać tę właściwą. W wyniku ewaluacji naukowej, otrzymując w roku ubiegłym, uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinach: nauk prawnych oraz nauk o kulturze i religii, uzyskaliśmy status uczelni akademickiej. W związku z powyższym dzisiaj również inaugurujemy po raz pierwszy „Kolegium doktorskie”. Dzień Inauguracji jest jednak szczególnie wyjątkowy, dla nowo przyjętych studentów. Po raz pierwszy przestąpili mury naszej Alma Mater, aby realizować swoje plany zawodowe i naukowe, swoje marzenia, poszukiwać prawdy, o sobie samych i otaczającym świecie. Jako Wspólnota Akademicka - jesteśmy  wierni naszej maksymie „Sapientiae Servientes” – w służbie mądrości.  (…) Francuski chemik i prekursor mikrobiologii Louis Pasteur powiedział „Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat”. Studenci pierwszego roku, obejmijcie umysłem cały świat, bądźcie wytrwali w podjętym wyzwaniu. (…) Ponad dwie dekady pozwoliły na ugruntowanie pozycji naszej Uczelni. Jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych osiągnięć. Co roku podczas inauguracji dokonujemy bilansu, prezentujemy nowe zamierzenia.
Jak już wcześniej  wspomniałam, niewątpliwym sukcesem ubiegłego roku było uzyskanie uprawnień do doktoryzowania i habilitowania oraz przejście ze statusu uczelni zawodowej na akademicki.
 Prestiżowe rankingi uczelni wyższych z 2023 roku, jak Perspektywy, Gazeta Prawna czy Rzeczypospolita plasują naszą uczelnię w czołówce najlepszych szkół wyższych niepublicznych w Polsce. Według  Perspektyw zajmujemy 1-e miejsce w Bydgoszczy i w rejonie. W kategorii siły naukowej we wskaźniku „nasycenia kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach” zajęliśmy 1-e miejsce w kraju. Natomiast w Rankingu Wydziałów Prawa według Dziennika Gazety Prawnej  nasza uczelnia w kategorii szkół niepublicznych zajęła 2-e miejsce w kraju oraz 1-e w kategorii „jakość i siła kształcenia”. Ponadto  Ranking Wydziałów Prawa Rzeczypospolitej potwierdził również, w kategorii uczelni niepublicznych,  w najważniejszym wskaźniku dotyczącym zdawalności   na  aplikacje prawnicze  - 2-e miejsce w kraju. Dla nas osiągnięcie  tak wysokich  wyników,  oraz wszystkie pozytywne oceny  kierunków studiów, dokonane przez Polską Komisję   Akredytacyjną są potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia.
W środowisku akademickim cieszymy się dobrą opinią i rzetelnym podejściem do wykonywanej pracy a co ważne w dzisiejszych czasach stabilną pozycją. Potwierdzeniem tego, jest fakt, iż corocznie studenci chętnie wybierają nas jako swoją Alma Mater.
(…) Kształcimy studentów na 18 kierunkach i poziomach oraz w ponad  50-pięćdziesięciu specjalnościach: na studiach 5-cio -letnich  jednolitych magisterskich; studiach I stopnia: inżynierskich i licencjackich,  oraz  studiach II stopnia - magisterskich.
(...) Od tego roku akademickiego AKP wznawia  kształcenie nauczycieli na kierunku: PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA  I WCZESNOSZKOLNA – studia nauczycielskie  5-letnie jednolite magisterskie,   oraz otwieramy nowy kierunek studiów -PSYCHOKRYMINALISTYKĘ.
W ramach Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego AKP oferujemy kształcenie na 49 kierunkach w Bydgoszczy oraz w 9 filiach zamiejscowych.
(…)  Potrzeba podnoszenia jakości kształcenia wymaga ciągłej   modernizacji naszej bazy dydaktycznej i dostosowywanie  do osób z niepełnosprawnością.  Symbolem wagi jaką przywiązujemy do tego aspektu jest rozbudowa i modernizacja szeroko rozumianej infrastruktury teleinformatycznej, wymiana serwerów, macierzy urządzeń sieciowych, unowocześnienie pracowni informatycznych. (…)  Drodzy Studenci, niech ten rok akademicki będzie szczególny. Rzeczywistość akademicka to relacja mistrz – uczeń, co jest podstawowym elementem akademickiego kształcenia. Nasza misja  –  w służbie mądrości, to także w służbie drugiemu człowiekowi. Każdy z Was dziś otwiera pustą książkę, którą sami zapiszecie podczas studiów na naszej Alma Mater. Niechaj studia w murach tej uczelni staną się  waszym Akademickim Kapitałem Przyszłości.  Życzę Wam aby dialog był dla was ważnym narzędziem w życiu.  Studia to nie tylko wasza indywidualna inwestycja, ale także inwestycja dla całego społeczeństwa.
Kanadyjski pisarz Robert Charles Wilson powiedział „Nauka jest po prostu ciekawością… trzymaną w karbach pokory, w okowach cierpliwości”. Zatem bądźcie pokorni i cierpliwi a osiągniecie sukces (...) - powiedziała J M Rektor prof. AKP, dr Helena Czakowska.
       Najważniejszym punktem Inauguracji Roku Akademickiego jest włączenie do społeczności akademickiej nowoprzyjętych studentów. Do uroczystej immatrykulacji przystąpili studenci pierwszego roku wszystkich oferowanych przez AKP kierunków.
      Tradycją Uczelni podczas Inauguracji oraz podczas Święta Uczelni jest przyznawanie medali, nagród Rektora oraz wyróżnień.  Senat Akademii Kujawsko–Pomorskiej podjął jednomyślną uchwałę o przyznaniu Złotego Medalu Sapientiae Servientes – w służbie mądrości -  Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Krzysztofowi Włodarczykowi Biskupowi Bydgoskiemu w uznaniu za zasługi, współpracę z Uczelnią w szczególności w zakresie Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Kongresu „Jeden świat – wiele kultur” czy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, oraz za życzliwość względem Uczelni i jej inicjatyw. Senat Akademii Kujawsko–Pomorskiej podjął jednomyślną uchwałę o przyznaniu dwóch Srebrnych Medali Sapientiae Servientes – w służbie mądrości: dr Sylwii Czakowskiej w uznaniu za pracę naukową oraz uzyskany stopień naukowy doktora w dziedzinie: nauki społeczne, w dyscyplinie: ekonomia i finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Pani Doktor otrzymała wyróżnienie za swoją pracę doktorską w ramach 54 edycji  konkursu na najlepsze prace z dziedziny rachunkowości organizowanego przez Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz dr Joannie Simińskiej w uznaniu za uzyskany stopień naukowy doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.  
     Tradycją każdej Uczelni jest przyznawanie Nagród Rektora osobom, za szczególnie wyróżniającą się pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną, za osiągnięcia i działania na rzecz Uczelni. Doceniana jest także inicjatywa, która wykracza poza podstawowy zakres obowiązków pracownika oraz wyróżniająca postawa. Nagrodę Rektora za rok akademicki 2022/2023 otrzymali: prof. AKP, dr hab. Sławomir Tecław za szczególe zaangażowanie i identyfikację z Uczelnią, za pracę naukowo-dydaktyczną, za życzliwość i pasję, dzięki której studenci są motywowani do naukowego rozwoju oraz mgr Agnieszka Florczak – kierownik działu nauki, Dyrektor Biblioteki, za szczególne zaangażowanie w rozwój nauki na Uczelni, skuteczne pozyskiwanie grantów naukowych oraz identyfikację i włączanie się w dodatkowe inicjatywy sprzyjające rozwojowi Akademii Kujawsko-Pomorskiej.
     Zgodnie z uczelnianą tradycją wręczone zostały Honorowe Tytuły Studenta AKP oraz wyróżnienia za godną naśladowania postawę i wysokie oceny uzyskane w minionym roku akademickim. Prezydent AKP wręczył stypendia ze środków własnych Uczelni za najlepsze wyniki rekrutacyjne. 
    Życzenia z okazji rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego zgromadzonym studentom oraz wykładowcom złożył Jego Ekscelencja ks. bp. Krzysztof Włodarczyk Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej. Pan Minister Paweł Szrot, Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP odczytał list w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pan  Minister Jarosław Wenderlich, Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odczytał list w imieniu Prezesa Rady Ministrów Premiera Mateusza Morawieckiego. W imieniu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego list od Ministra Edukacji i Nauki odczytała Dr Grażyna Szabelska – Pełnomocnik Wojewody ds. Rodziny, natomiast list od Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafał Bruskiego odczytał wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Lech Zagłoba-Zygler.
    Wykład inauguracyjny zatytułowany „Czasoprzestrzeń techniczna – fakty i mity” wygłoszony został przez prof. dr. hab. inż. Adama Podhoreckiego. Inaugurację uświetnił występ Chóru Parati Semper ze Świecia pod dyrekcją Jakuba Warzyńskiego.





 ZAPRASZMY do zapoznania się z nagraniem z Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024r w Akademii Kujawsko-Pomorskiej (kliknij tutaj). 

 

 

     

 

    

 

     

 

    

   

   

  

 

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]